Generalforsamling 2019 var en succes

Den 27. januar 2019 blev DKQHA’s ordinære generalforsamling afholdt. Mødet startede klokken 12.30 og varede til omkring klokken 17. Vi kom omkring dagsorden i god ro og orden, og fik vedtaget flere nye, spændende forslag. Desuden blev der afgivet års-beretninger fra de forskellige udvalg. Referatet ligger under fanen “generalforsamling”

Valg af ny bestyrelse

DKQHA’s nye bestyrelse blev valgt, og bestyrelsen har konstitueret sig. Sofie Lindholm blev valgt som ny formand. Rikke von Bülow fortsætter som foreningens næstformand. Casper Dohn overtager kassererposten efter Rikke Weis, men Rikke fortsætter som almindeligt bestyrelsesmedlem. Anders Rosenberg er blevet valgt som bestyrelsesmedlem, og er desuden valgt som bestyrelsens international director. For første gang i flere år, var vi i den usædvanlige situation at hele 4 medlemmer stillede op til de to ledige suppleant-poster! Efter afstemning blev Susanne Dal Christensen valgt som 2. årig suppleant, mens Julie Søby vælges til 1-årig suppleant. 

Øverste række, fra venstre: Rikke Weis, Julie Søby, Casper Dohn, Rikke von Bülow, Anders Rosenberg.
Nederste række, fra venstre: Susanne Dal Christensen, Sofie Lindholm 

Stor interesse for DM-udvalg

Under generalforsamlingen valgte hele 10 medlemmer at melde sig ind i DM-udvalget! En blandet flok af både showryttere, forældre til showryttere, samt tidligere showryttere. DKQHA er glade og taknemmelige over, at så mange frivillige kræfter er klar på at arrangere et fantastisk DM 2019. 
Avlsudvalget består fortsat af Marianne Dal, Susanne Dal Christensen, Anders Rosenberg og Poul Haukrog Møller.

Man kan altid skrive til bestyrelsen, hvis man ønsker at melde sig ind i et udvalg, eller måske har en god ide til et helt nyt udvalg, der skal oprettet. Bestyrelsens mail er bestyrelse@dkqha.dk

Uddeling af trofæer og awards

Flere trofæer og awards blev uddelt ved generalforsamlingen. DQAF har indført 3 nye titler, hvor der hvert år kåres leading breeder, sire og dam. Læs mere om dette nye initiativ under “Avl og Futurity”-menuen. Julie Søby modtog certifikatet for “leading dam of 2018”, der blev vundet af hendes hoppe, Pocos Miss Salsa – en helt særlig pris at vinde for Julie, fordi hoppen desværre blev aflivet grundet akut sygdom i 2016.

Ligeledes kunne 2017 Year End Awards endelig uddeles. De har desværre været massivt forsinkede, grundet leverandørproblemer hos AQHA. Michaela Navrsted var til stede til generalforsamlingen, og fik tildelt sine to awards: “International High Point of the year – Youth Performance” og “International High Point of the year – Youth Halter”, som hun vandt med sin vallak “VS Codes R Red”. Læs mere om disse awards under “Awards/priser” –> “Year end high point”. 

Stort opbakning fra medlemmer

Der var generelt kæmpe opbakning fra vores medlemmer ved årets generalforsamling. Der var hele 28 stemmeberettigede medlemmer til stede, og over 35 personer var mødt op. Der var god stemning, god dialog og stor interesse både for udvalg og bestyrelsesposter. Vi er positivt overraskede over opbakningen, og tror at 2019 på mange områder, bliver et spændende og succesfuldt år for DKQHA.